*Zamek w Dziewinie*

Dziewin 2014 (4)
Wykorzystując piękną, słoneczną niedzielę wybraliśmy się na wycieczkę do położonego zaledwie 30 km od nas Dziewina.
Tu wypada mi podziękować Ponuremu http://dareheard.wordpress.com/, który kiedyś dał mi namiar na to ciekawe miejsce .
Dzięki Ponury, buziaki z pięknego, pełnego zamków i tajemnic Dolnego Śląska! :)
*
Zanim pojechaliśmy zwiedzać ruiny zamku, należało zapoznać się z jego historią. Oto jej zarys:

Zamek w Dziewinie wznieśli książęta legniccy w pierwszej połowie XIII wieku. Od końca XIII wieku przeszedł w ręce prywatne, kupił go Otton von Zedlitz. Kilkukrotnie zmieniał właścicieli, a w 1508 roku kupiła go rodzina von Kanitz. W latach 1558-1566 rodzina von Kanitz przebudowała zamek na renesansowy dwór. Podczas przebudowy, której dokonał w 1700 roku nowy właściciel H.F. Mütschelnitz, do istniejącego budynku zostało dobudowane skrzydło wschodnie a całości został nadany styl barokowy. Od 1721 roku do końca drugiej wojny światowej była tu siedziba rodu von Schweinitz. W latach 1860-1889 przebudowali oni rezydencję. Zlikwidowano wówczas między innymi latrynowe wykusze. Podczas działań wojennych w 1945 roku dwór został zniszczony i nie podniósł się już z ruin.

Zamek i zespół budynków przy nim:


 

ZAMEK:

Dziewin 2014 (16)

W Dziewinie, prócz ruin zamku, urzekły nas urocze, drewniane figury, które ozdabiają niemal całą miejscowość:


*

Przy zamku położony jest wielki, bardzo dziś dziki i nieprzystępny park:

A zamek za czasów swej świetności wyglądał tak:

dziewin

Przed odjazdem patrzymy jeszcze raz na ruiny niegdyś pięknego zamku.

Dziewin 2014 (24)

***

( źr: http://zamki.net.pl/zamki/dziewin/dziewin.php

http://www.zamki.pl/?idzamku=dziewin )

Reklamy

22 comments on “*Zamek w Dziewinie*

 1. Caddi Fredson pisze:

  Wojna zniszczyła wiele pięknych obiektów. Czas PRL też nie był dla nich sprzyjający, bo nawet jeśli się ostały, oddane pracownikom pegeerów zniszczały. Parkiety spalono w piecach, powyrywanie wartościowe ozdoby etc.
  Smutno, gdy widzę takie miejsca, jak powyżej.

 2. krakusek pisze:

  smutne ruiny,fajnie,że pokazałaś oryginał z przeszłości,widać totalne zniszczenie,ale i…tajemnicze zakamarki,może tam jakiś skarb ukryty jest?
  przynajmniej o park powinni zadbać…

  • Angie pisze:

   Aj Krakusku, ten park to kawał terenu; strasznie zarośnięty, mnóstwo młodych krzewów z cierniami , dlatego nie właziliśmy tam. Najgorsze jest to, że nie można było dostać się do tych ruin od drugiej strony, gdzie chyba jest front. Dobrze tylko, że ktoś ogrodził drucianym płotem te ruiny, wszystko naprawdę może w każdej chwili zawalić się..;)

 3. Wichrowe108 pisze:

  Piękna wycieczka. W mojej okolicy jest taki zameczek, którego ruiny kupiła kiedyś (chyba na początku lat 90) prywatna firma, Polinar. Wiadomość o sprzedaży – nie ukrywam – trochę mnie zmroziła. Wszak lepsze „nasze” ruiny niż prywatna posiadłość otoczona wysokim płotem. Jednak to był strzał w dziesiątkę. Nowi właściciele odbudowali zamek według starych sztychów. Dziś zarabia na siebie jako obiekt turystyczny. http://www.polinar.pl/tropsztyn/

 4. szkoda że aż tak zniszczony…ale Irlandia też pełna magicznych ruin i wszyscy nimi oko cieszą :)

  • Angie pisze:

   Kasiu, to wszystko się dosłownie sypie i jedyne tu ” zabezpieczenie” to ten drut wokół, niby płot i tabliczki ” zakaz wstępu” itp.
   Szkoda, zawsze szkoda mi takich zamków zmienionych przez ludzi i czas w ruinę…

   • a to szkoda. To raczej nie takie ruiny z kamienia, które przetrzymają jeszcze kilka wieków…

   • ponury pisze:

    nie wszedzie ruiny.. u mnie piekny zamek.. pelen blasku.. czyli irlandzki klimat.. wieza + okolice :) polecam jeszcze wypad do Swin kolo Bolkowa. tamte ruiny same sciagaja majty.. Bolkowski zamek jawi sie przereklamowany w porownaniu z ruinami i klimatem Swin.. miejsce godne polecenia :)

   • Angie pisze:

    Byłam, wiele razy przejeżdżałam przez Swiny;kiedyś w końcu zatrzymam się tam. Uwielbiam te różne stare zamki( i ruiny też, choć strach czasem! ;))

   • ponury pisze:

    pamietam kiedys.. sto lat temu.. kiedy bylem piekny i mlody (teraz jedynie piekny) stary kustosz probujacy zaslonic dlonia podmuchy Snu Soltysa opowiadal historyje jakoby w tym zamku doszlo do iscie niezlej rzezi na wojakach.. pozniej ten zamek popadl jako tako w nielaske.. biore poprawke na jego stan trzezwosci.. ale sam w sobie.. najsilniejsza guma w majtach nie utrzyma.. Grodziec za Zlotoryja znasz wiec nie bede sie cwaniakowal.. piekny dworek jest w Brodach Zarskich, oczywiscie ruina.. 15km dalej po drugiej stronie granicy jest blizniaczy dworek z calkowita funkcjonalnoscia.. et swołocz jop twoja mać..

 5. dorotanna pisze:

  Jakikolwiek byłby powód takiego zniszczenia pięknego kiedyś budynku – zawsze żal …

 6. Angie pisze:

  Ponury, to jak niszczeją piękne, stare zamki, pałace i dworki w Polsce, to woła o pomstę, naprawdę. Nie ma co porównywać nas z sąsiadami, u których niemal każde takie miejsce jest przynajmniej dobrze zabezpieczone, oświetlone( a zwykle odrestaurowane). Oczywiście większość powie: bo ” oni mają szmal”. Dla mnie to nic nie warte pieprzenie; u nas od lat w sferze zagospodarowania rozpiernicz, bajzel i przede wszystkim brak dobrego gospodarza i/ lub opieki państwa. Szkoda słów….

 7. Ależ cudeńko ten zamek! żałuję że tak mało znam Polskę… Pozdrawiam Angie :)

 8. Cane pisze:

  Piękna ruina! ;)
  Buźka!

 9. maszynagocha pisze:

  Zdjęcia piękne, choć smutne. Przemijamy razem z naszymi tworami.

 10. Alice pisze:

  Ilekroć patrzę na zdjęcia (czy też na żywo zobaczyć) tak zrujnowanych pięknych niegdyś miejsc czuję smutek…:( Szkoda. I dziękuję za tą fotorelację!:)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s